Nasza flora
Zwierzęta dookoła nas

Jeż zachodni i Jenot

27 września 2010

8Jeż zachodni to jedno z bardziej znanych zwierząt, jakie w warunkach naturalnych spotkać można na kontynencie europejskim, w tym również i w naszym kraju, gdzie jest objęty ścisłą ochroną. Jest on przedstawicielem rodziny jeżowatych. Określany jest również mianem jeża europejskiego. Długość ciała dorosłego osobnika – nie wliczając w to ogona – wynosi przeciętnie około trzydziestu pięciu centymetrów. Ogon z koli liczy sobie około pięciu centymetrów. Waga tego zwierzęcia plasuje się w przedziale pomiędzy czterystu gramami a niespełna dwoma tysiącami gramów. Najbardziej charakterystyczną cechą zewnętrznego wyglądu tego zwierzęcia są kolce. Wbrew pozorom, wcale nie są one dla człowieka takie ostre, na jakie wyglądają. Jeż zachodni jest zwierzęciem wykazującym największą aktywność w porze nocnej. Kiedy wyczuwa grożące mu niebezpieczeństwo, zwija się w kulkę. W ten właśnie sposób broni się również przed atakującymi go drapieżnikami. Jak praktyka najczęściej pokazuje, jest to bardzo skuteczna metoda. Jenot to kolejny ze ssaków występujących w warunkach naturalnych na kontynencie europejskim. W naszym kraju pojawił się stosunkowo niedawno. Pierwszy taki przypadek został bowiem odnotowany przed pięćdziesięcioma czterema laty. Jenot jest przedstawicielem rodziny psowatych. Znany jest pod kilkoma innymi nazwami takimi jak kunopies, szop usuryjski, lis japoński, tanuki oraz junat. Długość ciała dorosłego osobnika – nie wliczając w to ogona – mieści się w przedziale pomiędzy czterdziestoma dziewięcioma centymetrami a siedemdziesięcioma. Sam ogon natomiast może liczyć od trzynastu do dwudziestu centymetrów. Jeżeli natomiast chodzi o wagę, to wynosi ona od pięciu i pół kilograma do maksymalnie dziewięciu. Jeżeli chodzi o środowisko występowania z kolei, to zwierzę te jest spotykane głównie w dość dużych lasach. Preferuje dość bliskie sąsiedztwo zbiorników wodnych. Chociaż zwierzę te zaliczane jest do drapieżników, na całkiem pokaźną część jego diety składają się również i rośliny. Poluje nocą.

Kategorie: Ssaki | Tagi: , , , , , , ,

Suseł moręgowaty

16 sierpnia 2010

4Suseł moręgowaty to także zwierzę żyjące w warunkach naturalnych na kontynencie europejskim. Występował także i w naszym kraju, jednakże uznawany jest już od dawna za gatunek zanikły. W skali globalnej natomiast jest to zwierzę narażone na wyginięcie. Co więcej, z roku na rok obserwowany na wszystkich obszarach jego występowania spadek liczebności populacji. Gatunek próbuje się ratować poprzez zakładanie odpowiednich hodowli – głównie w ogrodach zoologicznych. Suseł moręgowaty jest gryzoniem należącym do rodziny wiewiórkowatych. Spotkać go można na otwartych przestrzeniach – zarówno wyżynnych, jak i nizinnych. Upodobał sobie takie miejsca jak między innymi pastwiska, ugory, łąki o suchym i najczęściej kamienistym podłożu, a także pagórki. Jest zwierzęciem preferującym dobrze nasłonecznione stanowiska. Największym zagrożeniem dla tego zwierzęcia jest działalność prowadzona przez człowieka, przez która środowisko staje się coraz bardziej zanieczyszczone. W wielu miejscach zwierzę tępiono celowo. Ryś to jeden z bardziej znanych ssaków, jakie w warunkach naturalnych występują na kontynencie europejskim. Żyje on również i w naszym kraju, jednakże u nas spotykany jest w stanie dzikim bardzo rzadko. W związku z tym podlega ścisłej ochronie. Nie mniej jednak warto wiedzieć, że w skali globalnej gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem. Ryś jest przedstawicielem kotowatych. Spośród wszystkich drapieżników żyjących na naszym kontynencie ryś należy do grona tych największych. Długość ciała dorosłego osobnika – nie wliczając w to ogona – mieści się w przedziale pomiędzy siedemdziesięcioma a stu trzydziestoma kilogramami. Ogon z kolei liczy sobie od piętnastu do czterdziestu centymetrów. Waga z kolei mieści się w przedziale od piętnastu do trzydziestu ośmiu kilogramów. Przeciętna żywotność tych zwierząt w stanie dzikim to około siedemnastu lat. W niewoli okres ten jest o jakieś dziesięć lat dłuższy. W chwili obecnej wyszczególnić można kilka podgatunków rysia, z czego dwa z nich żyją u nas.

Kategorie: Ssaki | Tagi: , , , , , ,

Daniel

27 lipca 2010

10Daniel jest kolejnym ssakiem, jakiego spotkać można w warunkach naturalnych na kontynencie europejskim (chociaż warto dodać w tym miejscu, że tak naprawdę jego ojczyzną jest Azja Mniejsza). Żyje również i w naszym kraju – u nas zaliczany jest do łownej zwierzyny, w stosunku do której obowiązuje okres ochronny. W skali globalnej gatunek ten nie jest póki co zagrożony wyginięciem. W niektórych źródłach zetknąć się można z systematykami, wedle których wyszczególnia się dwa podgatunki tego ssaka, a mianowicie daniela europejskiego oraz mezopotamskiego. Jest to przedstawiciel rodziny jeleniowatych. Z wyglądu zewnętrznego jest podobny do jelenia szlachetnego, jednakże jest od niego zdecydowanie mniejszy. Długość ciała dorosłego osobnika mieści się w przedziale pomiędzy stu trzydziestoma centymetrami a stu pięćdziesięcioma. Samce są większe aniżeli samice i różnice w tym względzie zauważalne są w bardzo wyraźny sposób. Dorosły samiec może osiągnąć wagę sięgającą nawet stu dwudziestu kilogramów. Bóbr europejski jest – jak zresztą sama nazwa jego sugeruje – zwierzęciem żyjącym w warunkach naturalnych na naszym kontynencie. Występuje także i w Polsce, gdzie podlega prawnej ochronie. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych sklasyfikowała go jako zwierzę, w przypadku którego istnieje podwyższone ryzyko wyginięcia. Zresztą, bóbr europejski nie tylko u nas objęty jest ochroną. Jest on przedstawicielem rodziny bobrowatych. Zalicza się go do gryzoni prowadzących ziemno-wodny tryb życia. Największa pora jego aktywności przypada na wieczór oraz na noc. Jeżeli ktoś chciałby te zwierzęta poobserwować, to na bezkrwawe łowy powinien udać się najlepiej tuż przed świtem. Długość ciała dorosłego osobnika mieści się w przedziale pomiędzy siedemdziesięcioma centymetrami a jednym metrem. Jego waga natomiast plasuje się w granicach pomiędzy piętnastoma kilogramami a trzydziestoma. Żywotność tego zwierzęcia w stanie dzikim szacowana jest od dziesięciu do maksymalnie piętnastu lat. W niewoli żyją dłużej.

Kategorie: Ssaki | Tagi: , , , , , , ,

Paskówka i pętówka

10 czerwca 2010

26Ropucha paskówka to jeszcze jeden płaz, jaki w warunkach naturalnych występuje na kontynencie europejskim, w tym również i w naszym kraju – przy czym zaznaczyć można, iż spośród wszystkich żyjących w Polsce ropuch ta właśnie jest najmniejsza. Generalnie rzecz biorąc, za najmniejszą ropuchę nie uchodzi tylko u nas, ale w całej środkowej oraz zachodniej części Europy. Jest ona przedstawicielką rodziny ropuchowatych. Długość ciała dorosłego osobnika mieści się w przedziale pomiędzy pięcioma centymetrami a siedmioma i pół. Samce są mniejsze aniżeli samice, aczkolwiek różnice te są naprawdę bardzo małe. Nazwa tego gatunku wzięła się stąd, iż przez grzbiet zwierzęcia przebiega bardzo wyraźnie zaznaczony pasek posiadający jasny kolor, dzięki czemu odcina się od reszty ciała. Tryb życia tego zwierzęcia jest bardzo podobny do tego, jaki prowadzi inna ropucha, a mianowicie ropucha zielona. Aktywność wykazuje nocą. Należy do niesamowicie żarłocznych zwierząt, a odżywia się stawonogami i ślimakami. Pętówka babienica to jeszcze jedna przedstawicielka płazów zamieszkujących kontynent europejski. Należy ona do rodziny ropuszkowatych. W naszym kraju nie występuje. Spotykana w warunkach naturalnych jest przede wszystkim w zachodniej części Europy. Zamieszkuje obszary podgórzyste oraz górskie, jednakże nie przekraczające wysokości wynoszącej tysiąc pięćset metrów ponad poziomem morza. Jest jadowitym płazem. Zwierzę to niezbyt duże, albowiem przeciętna długość ciała dorosłego osobnika mieści się w przedziale pomiędzy czterema a sześcioma centymetrami. Waga natomiast osiąga maksymalnie dziesięć gramów. Żywotność tych zwierząt jest oceniana na około pięć lat. Ciało tego płaza charakteryzuje się między innymi tym, że jest w dość dużym stopniu spłaszczone. Praktycznie całą powierzchnię skóry pokrywają niezbyt duże brodawki. Grzbiet ma kolor szary, najczęściej z brązowym zabarwieniem, brzuch natomiast jest białawy. Jest to zwierzę prowadzące lądowy tryb życia, a aktywne jest w noc i w dzień.

Kategorie: Gady i płazy | Tagi: , , , , , , , , ,