Nasza flora
Zwierzęta dookoła nas

Archiwum kategorii ‘Gady i płazy’

Traszka grzebieniasta

25 września 2010

21Traszka grzebieniasta należy do grona płazów, które w warunkach naturalnych zamieszkują kontynent europejski. Żyje ona także i na terenie naszego kraju, gdzie jest zwierzęciem rzadki, w związku z czym objęta została ścisłą ochroną. Jednakże w skali globalnej nie jest ona gatunkiem, któremu zagraża wyginięcie. Jest przedstawicielką rodziny salamandrowatych. Przeciętna długość ciała dorosłego osobnika mieści się w przedziale pomiędzy piętnastoma centymetrami a osiemnastoma, chociaż są źródła, które podają na ten temat inne informacje. Samce są wyraźnie większe oraz cięższe aniżeli samice. Ze wszystkich traszek, jakie żyją w naszym kraju, ta właśnie jest największa. Co więcej, jest to także największy na całym kontynencie wodny reprezentant powyżej wspomnianej rodziny. Dość często można zetknąć się z informacjami, że traszka grzebieniasta potrafi zmieniać swoje ubarwienie tak, aby dostosować się w ten sposób do otaczających ją warunków. Dokonanie tego rodzaju zmiany zajmuje jej kilka dni. Salamandra plamista jest płazem występującym w warunkach naturalnych na kontynencie europejskim, w tym także i w naszym kraju, gdzie objęta jest ścisłą ochroną. Jest przedstawicielką rodziny salamandrowatych. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych zakwalifikowała ja jako gatunek, któremu w skali globalnej póki co nie zagraża wyginięcie. Określana jest ona również mianem jaszczura plamistego oraz jaszczura ognistego. Znanych jest bardzo wiele jej podgatunków. Zwierzę te jest typowym samotnikiem. Ponadto zaliczane jest także do grona drapieżników. Dymorfizm płciowy jest tutaj bardzo wyraźnie zaznaczony – przejawia się to w gabarytach, samice są znacznie większe aniżeli samce, charakteryzują się również o wiele bardziej masywną budową ciała. Jeżeli chodzi natomiast o ubarwienie, obie płcie się pod tym akurat względem od siebie nie różnią. Jest to zwierzę prowadzące lądowy tryb życia. Jeśli zaś chodzi o środowisko występowania, najlepiej się czuje na podgórskich terenach, zazwyczaj w lasach.

Kategorie: Gady i płazy | Tagi: , , , , , ,

Salamandry

28 sierpnia 2010

22Salamandra okularowa to jeszcze jedna przedstawicielka płazów zamieszkujących kontynent europejski. Jest reprezentantką rodziny salamandrowatych. W naturalnych warunkach spotykana jest w zachodniej części Apenin. W naszym kraju nie występuje. Długość ciała dorosłego osobnika plasuje się w przedziale pomiędzy siedmioma centymetrami, a dziesięcioma. Zaznaczyć przy tej okazji trzeba, że samiec jest mniejszy aniżeli samica. Oprócz tego wyposażony jest również w dłuższy ogon. Górna część ciała tego zwierzęcia odznacza się barwą brązową albo czarną. Jego brzuch natomiast jest białawy. Zarówno samce oraz samice ubarwione są dokładnie w taki sam sposób. Jest to zwierzę wykazujące się aktywnością w porze nocnej. Zapada w zimowy sen, ale jako ciekawostkę dodać można, że zdarza się, iż również w letni – dzieje się tak w sytuacjach, kiedy panują bardzo duże upały. Salamandra okularowa nie toleruje najlepiej zbytnio wysokich temperatur. Podstawę jej pożywienia stanowią pająki oraz niezbyt duże owady. Salamandra luzytańska to kolejny z płazów zamieszkujących niektóre miejsca na kontynencie europejskim. Jest przedstawicielem rodziny salamandrowatych. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych zakwalifikowała ten gatunek jako zagrożony wyginięciem. Zwierzę te charakteryzuje się między innymi tym, że należy do grupy najbardziej zwinnych płazów na świecie – pod tym akurat względem jest bardzo podobna do jaszczurki. Prowadzi lądowy tryb życia, natomiast największą aktywność przejawia w porze nocnej. Podstawę jej pożywienia stanowią różnego rodzaju bezkręgowce. Polowanie na nie ułatwia temu zwierzęciu odpowiednio do tego przystosowany język. Salamandra luzytańska posiada bardzo smukłą sylwetkę. Ma bardzo długi ogon – dwie trzecie jej ciała to właśnie ogon. Kiedy grozi jej niebezpieczeństwo, potrafi go odrzucić. Jest to u niej organ posiadający zdolność w zakresie regenerowania się. Przeciętna długość ciała dorosłego osobnika oscyluje w granicach szesnastu centymetrów, przy czym samice są większe.

Kategorie: Gady i płazy | Tagi: , , , , , , ,

Kumaki

17 sierpnia 2010

30Kumak górski to kolejny płaz żyjący na kontynencie europejskim. Jest on przedstawicielem rodziny kusakowatych. Jego dość bliskim krewnym jest kumak nizinny. Jeżeli chodzi o zakres jego występowania, to są to Bałkany, a także zachodnia oraz środkowa część Europy. W warunkach naturalnych żyje również w naszym kraju i jest objęty ścisłą ochroną, chociaż w skali globalnej gatunek ten nie jest póki co narażony na wyginięcie. Jest to nieduże zwierzę. Długość ciała dorosłego osobnika osiąga bowiem maksymalnie sześć centymetrów, natomiast waga dochodzi do sześciu gramów. Z wyglądu kojarzyć się on nieco może z niezbyt dużą ropuchą. Spotykany jest za zwyczaj na wysokościach przekraczających trzysta metrów ponad poziomem morza, aczkolwiek nie przekraczających tysiąca siedmiuset metrów. Jest zwierzęciem lubiącym ciepłe oraz dobrze nasłonecznione stanowiska. Aktywnością wykazuje się przez cały dzień. Generalnie rzecz biorąc, żyje w wodzie, a na ląd wychodzi tylko wówczas, gdy mają miejsce opady deszczu. Grzebiuszka ziemna jest jednym z rozlicznych płazów, jakie występują na kontynencie europejskim. Jest przedstawicielką rodziny grzebiuszkowatych. Określana jest również mianem huczka. Zwierzę te żyje także i w naszym kraju i podlega ścisłej ochronie. Długość ciała dorosłego osobnika mieści się w przedziale pomiędzy pięcioma centymetrami a ośmioma, natomiast masa jego ciała dochodzi do trzydziestu gramów. Z wyglądu płaza tego pomylić można na pierwszy rzut oka z ropuchą. Generalnie rzecz biorąc, spotkać go w warunkach naturalnych można w środkowej, wschodniej oraz południowej części Europy. Obecny jest jedynie na nizinach i nie ma od tej zasady żadnych wyjątków. Można go spotkać między innymi na uprawnych polach, a także w warzywnych ogródkach. Podłoże musi być jednakże takie, aby zwierzę nie miało najmniejszego problemu z zagrzebaniem się w nim. Podstawę jego pożywienia stanowią owady. Należy do tej grupy zwierząt, które zapadają w zimowy sen. Spędza ten czas w ziemi w wykopanej norze.

Kategorie: Gady i płazy | Tagi: , , , , , , , , , ,

Odmieniec jaskiniowy

30 lipca 2010

27Odmieniec jaskiniowy to kolejny z gatunków płazów występujących w warunkach naturalnych na kontynencie europejskim. Jest on przedstawicielem rodziny odmieńcowatych. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych sklasyfikowała go jako gatunek, który w dużym stopniu jest zagrożony wyginięciem. Jedną z jego najbardziej charakterystycznych cech jest to, że należy do stygobiontów – czyli takich zwierząt, które do życia nie potrzebują światła. Obszarem jego występowania są zlokalizowane wzdłuż wybrzeży Morza Adriatyckiego jaskinie. Długość ciała dorosłego osobnika wynosi przeciętnie około trzydziestu centymetrów. Jego skóra posiada bardzo jasny kolor – a przyczyna tego jest tak, że nie ma ona pigmentu. Ponieważ zwierzę prowadzi taki, a nie inny tryb życia, posiada zarośnięte oczy. W zamian za to odznacza się doskonale wykształconymi pozostałymi zmysłami. Jest to drapieżne zwierzę. Podstawę jego pożywienia stanowią przede wszystkim ślimaki oraz niewielkie kraby, aczkolwiek nie pogardzi także i owadami. Nurzaniec kaukaski to jeszcze jeden z płazów, które w warunkach naturalnych spotkać można na kontynencie europejskim. Jest on przedstawicielem rodziny nurzańcowatych. Należy do płazów bezogonowych. Najliczniejsze populacje tego zwierzęcia występują w północnej części Kaukazu. Oprócz tego płaz ten żyje także w Turcji, Gruzji, Azerbejdżanie oraz na terenie Federacji Rosyjskiej. Jest zwierzęciem zdecydowanie najlepiej czującym się na obszarach chłodnych oraz ciemnych. Z ego też właśnie powodu spotykany jest we wszystkich odmianach lasów położonych w bliskim sąsiedztwie zbiorników wodnych. Nie jest zaliczany do gatunków, którym grozi wyginięcie. Zapada w sen zimowy – z reguły w listopadzie, aczkolwiek zdarza się, że następuje to już w miesiącu wrześniu. Zimowy sen trwa mniej więcej do kwietnia. Żywotność tego zwierzęcia szacowana jest na około dziewięć lat. Największym dla niego zagrożeniem jest prowadzona przez człowieka działalność, za sprawą której zanieczyszczane jest środowisko naturalne.

Kategorie: Gady i płazy | Tagi: , , , , , , , ,

« Poprzednie